Słów kilka o rowerze górskim

Rower górski, wbrew obiegowej opinii, nie służy wyłącznie do jazdy po górach, ale przede wszystkim do jazdy w miejscach o trudnej powierzchni.

Klasyka gatunku- rower górski

Rower górski to tradycyjnie model na kołach 26-calowych, który posiada krótką ramę o specyficznych umocnieniach, prostą kierownicę, bardzo sprawne hamulce. Struktura i powłoka roweru jest wytrzymała i odporna na uszkodzenia. Osprzęt umożliwia modyfikację przełożeń w bardzo dużym zakresie. Klasyczny model wyposażony jest w co najmniej jedną, najczęściej przednią amortyzację. Średnia waga wynosi około 10-12 kilogramów i jest większa niż popularnych rowerów szosowych.

Pod względem amortyzacji wyróżniamy następujące modele rowerów górskich:

  • rigid- rower bez amortyzacji,
  • hardtail- rower niewyposażony w tylną amortyzację,
  • softtail- rower częściowo wyposażony w tylną amortyzację,
  • full-suspension- rower posiadający komplet amortyzacji- przednią i tylną.

Kilka modeli rowerów górskich

Rower górski MTB, powszechnie znany pod nazwą góral. Rower tego typu cechuje się: wzmocnioną ramą, krótszy promień obręczy kół oraz szerszą oponą. Rower doskonale sprawdza się na leśnych drogach, nieukształtowanym terenie o suchym i mokrym podłożu. W ramach tej grupy wyróżnia się jeszcze kilka podkategorii.

Rower górski ATB to po prostu model rekreacyjno- rodzinny cechujący się podstawowym wyposażeniem bez dodatkowych wzmocnień oraz korzystną ceną. Strukturalnie przypomina rower górski albo trekkingowy. Części składowe są mniej wytrzymałe, dlatego nie sprawdzą się w wymagających warunkach. To doskonały rower na rodzinne wycieczki, miejskie warunki i przejażdżki.

0 komentarze/y

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *