Jakie są cechy dobrego psychologa?

Psycholog – jakie powinien mieć uprawnienia?

Gdy wybieramy się na swoją pierwszą wizytę u psychologa, to mamy na pewno pewne obawy, czy w ogóle trafimy na odpowiednią osobę oraz nie będziemy mieli żadnych oporów przed powierzaniem jej swoich wszelkich problemów. Psycholog Warszawa to osoba, z której strony obawiamy się krytyki, autorytarność, niezrozumienia czy też braku efektów terapii. Aby móc unikać wszelkich rozczarowań, to nie wystarczy zajrzeć na internetowe fora, gdzie jest pełno opinii niestety bardzo mało wiarygodnych.

Pierwsze na co w ogóle musimy zwrócić uwagę przed wyborem danego psychologa, jest jego doświadczenie zawodowe oraz wykształcenie. Informacje na ten właśnie temat powinny być oczywiście ogólnodostępne. Na przykład znajdziemy je na internetowej stronie poradni, w której dany psycholog Warszawa pracuje. Profesjonalne psychologiczne gabinety są jak najbardziej dostępne w sieci. Na stronie internetowej przedstawiają zespół. Tym samym zyskują ogromną szansę na zdobycie zaufania pacjentów potencjalnych. W naszym kraju prawdo do wykonywania zawodu tylko daje ukończenie studiów magisterskich jednolitych na uczelni krajowej bądź też studiów równoważnych na uczelni zagranicznej. Certyfikaty dopiero powinniśmy brać pod uwagę w drugiej kolejności. Im jest ich więcej, tym jest większa szansa, że dany psycholog czuje naprawdę prawdziwe powołanie do swojej pracy oraz chce się cały czas doskonalić zawodowo. Naprawdę duże znaczenie ma także akredytacja PTP, a więc Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Jakie mamy oczekiwania względem psychologa?

Sama teoretyczna wiedza absolutnie nie stanowi o byciu naprawdę dobrym psychologie, do tego jest jeszcze potrzebna sama umiejętność wykorzystania jej w praktyce, podczas samej rozmowy z pacjentem. Ktoś, kto poradnię odwiedza, ten oczekuje nie tylko samego rozwiązania swojego problemu, ale także nawiązania relacji, która jest oparta bezpośrednio na zaufaniu, co jest tylko możliwe w bardzo przyjaznej atmosferze. Według samego etycznego kodeksu psychologa wartością naczelną dla wykonawcy tego właśnie zawodu powinno być samo dobro drugiego człowieka, który w psychologicznym gabinecie musi się czuć ważniejszy, aniżeli sam terapeuta.

Kompetentny psycholog musi się wykazywać empatią oraz umiejętnościami interpersonalnymi. Musi być wiarygodny, jak i także musi potrafić zaprezentować wszelkie cele terapii oraz dążyć bezpośrednio do ich osiągania. Musimy także w zrozumiały sposób tłumaczyć, jakie konkretne jest źródło problemów, z którymi się zmaga pacjent. Musimy także całkowicie zawierzać skuteczności przez siebie obranych metod leczenia.

Dobry psycholog jest także w stanie dostosować styl pracy bezpośrednio do wymagań osoby, która jest tak naprawdę pod opieką. Musi to być także osoba zarażająca optymizmem oraz także umie wzbudzić u pacjenta nadzieję na bardzo pozytywną zmianę. Do tego musi przyjmować postawę otwartą. Musi to być osoba, która chętnie słucha oraz także nie ujawnia żadnych uprzedzeń czy też myślenia stereotypowego. Musi także potrafić oddzielić sferę zawodową od sfery prywatnej.

Źródło informacji: https://cplwowska.pl/

0 komentarze/y

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *